Műsorújság adatai:
Feliratozva a Teletext 111. oldalán. Magyarországról határon innen és túl. Sok olyan helyszínnel, ami az útikönyvekből sem marad ki, de számos olyan információval, ami lehet, hogy igen. Mesélő városok, mesélő képek - helyenként onnan, ahol csak a madár jár. A sorozat szerkezete, tematikája mint egy modern, informatív útikalauzé. Infografikák közbeiktatásával úgy mutatunk be helyeket, programokat, szabadidős aktivitásokat, hogy mindenki megtalálhassa a neki legmegfelelőbbet. Turisztikai magazin.
Műsorszolgáltatói ismertető:
- Arad városa nem tehet róla, hogy immáron 170 éve minden magyar egy szomorú történethez köti a nevét. Pedig ő csak belesodródott az eseményekbe. Ez volt az utolsó vár, amit az 1848-49-es szabadságharcban a honvédseregek elfoglaltak, és a világosi fegyverletétel idejére már a kormány és az országgyűlés is Aradig menekült. Így Haynau, az osztrák megtorlást vezető tábornok jobb helyet nem is találhatott volna arra, hogy példát statuáljon. Így történt Aradon a 12 tábornok és egy ezredes egész Európát megbotránkoztató kivégzése, 1849. október 6-án.
- Október 6. szomorú emlékezete mélyen véste be magát a nemzeti öntudatba. És persze itt, szülőföldjén különösen igyekeztek ápolni a kultuszt. Arad városa látványos emlékmű tervezésével bízta meg a kor felkapott szobrászát, Huszár Adolfot, akitől végül a fiatal Zala György vette át munkát. A Szabadság-szobrot 1890-ben avatták, és egészen a trianoni határváltozásokig a Szabadság tér közepén állt. Aztán felkerült arra a listára, amely a kultúra magyartalanítása jegyében Erdély-szerte szobrokat ítélt pusztulásra. Az aradi szobrot darabjaira bontották, és a Várba szállították, ahol óriási szerencsével vészelte át a következő 75 évet a kazamaták elgazosodott falainak tövében.
- Az ereklyemúzeumot befogadó Kultúrpalota Arad egyik fő attrakciója. 1890-ben alakult a Filharmónia Társaság, professzionális és tehetséges amatőr zenészeket gyűjtve maga köré. Rendszeresen adtak hangversenyt a város különböző épületeiben, elsősorban a Fehér Kereszt szállóban, ahol Liszt Ferenc is fellépett. De mindenki tudta, hogy azok az ideiglenes termek valójában nem alkalmasak egy soktagú zenekar befogadásra. Pályázatot írtak ki, amire 27 építész adta be tervét az ország minden részéből, és még Bécsből és Berlinből is érkeztek pályamunkák. Egy pesti építész, Vidor Emil ingyenes segítségét is felajánlotta arra az esetre, ha az ő terve kerül kiválasztásra. Nem csoda a nagy érdeklődés, hiszen az akkori Magyarország területén még egyetlen olyan közintézmény sem állt, ami három kulturális területet foglalt egyszerre magába: koncerttermet, könyvtárat és a múzeumot. Persze a város a szabályok betartásával Vidor Emil nagylelkű felajánlását végül nem fogadhatta el.
- Arad környékének egykori paraszti kultúráját egy épp a magyar határon fekvő kis faluban, Tornyán tanulmányozhatjuk leginkább.
Tóth Piroska és Suttyák András ugyan Aradon élnek, de mindketten Tornyáról származnak, és egy tájházban próbálják megőrizni mindazt, ami szüleiktől, nagyszüleiktől rájuk maradt.